Deutsch (DE-CH-AT)Polish (Poland)

archiwum starych zdjęć

Relacja z wiosennego seminarium dla średniej generacji mniejszości niemieckiej.

Średnia generacja mniejszości niemieckiej na Warmii i Mazurach spotkała się na zaproszenie Landsmannschaft Ostpreußen w Kaliszkach na seminarium wiosennym. Projekt w poprzednich latach nosił nazwę „Dwory i pałace Prus Wschodnich”. Okazało się jednak, iż potrzeby uczestników są większe i spotkanie zostało poszerzone o kolejne zagadnienia.

Seminarium wiosenne odbyło się w dworku w Kaliszkach, w którym znajduje się obecnie hotel. Wieś oddalona jest o cztery kilometry od Białej Piskiej. W latach 20 dwudziestego wieku majątek o powierzchni 1194 ha należał do rodziny Windensein. Za dużym budynkiem dworu znajduje się piękny park z cennym starym drzewostanem.

Tegoroczne kwietniowe spotkanie rozpoczęło się szkoleniem z komunikacji w zespole. Tę część seminarium prowadziła dr Irena Sosnowska. Uczestnicy dowiedzieli się jak budować wydajny zespół, jakie role występują w zespole, jak z sukcesem pracować w grupie oraz jak promować organizację pozarządową. Członkowie mniejszości będą mogli polepszyć swoją pracę w stowarzyszeniach dzięki nowo zdobytym umiejętnościom.

Potem był czas na wymianę doświadczeń i pomysłów. Członkowie stowarzyszeń relacjonowali także swoją działalność i dzielili się wiedzą.

Nie mogło zabraknąć części historycznej, w której zostały przedstawione dwory i pałace Prus Wschodnich, które znajdują się w sąsiedztwie. Drugiego dnia odbył się objazd, w trakcie, którego uczestnicy mogli zwiedzić poszczególne obiekty. Pierwszym celem były Łupki, w których grupa została przyjęta przez dyrektorkę Specjalnego Ośrodka Szkolono-Wychowawczego, który obecnie znajduje się w budynku dworu. Wieś leży w pobliżu Pisza. Dawny dwór leży nad jeziorem Roś i pochodzi z połowy XVIII wieku. Po pożarze w 1990 roku budynek został odbudowany. Obecnie szkoła jest rozbudowywana.

Kolejnym punktem programu był zespół pałacowo-parkowy w Białej Oleckiej. Pałac położony jest bardzo malowniczo nad rozlewiskiem rzeki Lega, około 15 kilometrów od Olecka. Znajduje się pomiędzy niewielkim parkiem, a rozległą częścią gospodarczą. W połowie XIX wieku majątek stał się własnością rodziny Tolsdorff. To ona wybudowała na początku XX wieku neobarokową rezydencję. Po 1945 roku utworzono tu państwowe gospodarstwo rolne. W budynku dawnego dworu znajdowały się biura i mieszkania pracowników. Po wyeksploatowaniu został opuszczony, uległ pożarowi w latach osiemdziesiątych. W 1990 został kupiony prze osobę prywatną, która przywróciła pierwotny wygląd zewnętrznej części obiektu, a potem sprzedała pałac. Do dzisiaj znajduje się on w budowie. Uczestnicy zostali serdecznie przyjęci przez obecnego właściciela, który planuje w pałacu stworzenie domu spokojnej starości.

Przedstawiciele średniej generacji mniejszości niemieckiej zwiedzili także dwór w Lenartach, który obecnie jest niestety ruiną oraz dwór w Siejniku, który jest odrestaurowany i znajduję się w nim mały hotel z restauracją.

Seminarium zostało zorganizowane przez biuro Landsmannschaft Ostpreußen w Olsztynie.